Winbot – wprowadzenie

Winbot to mój nowy projekt opensource’owy, który już od dłuższego czasu chodził mi po głowie. Po zarejestrowaniu się w konkursie „Daj się poznać” postanowiłem, że najwyższa pora zacząć kodować. Aktualne źródła projektu można znaleźć tutaj.

Winbot będzie aplikacją desktopową umożliwiającą użytkownikowi tworzenie i zapisywanie scenariuszy swoich aktywności. Przykładowy scenariusz mógłby wyglądać w taki sposób:

  1. Kliknij myszką w tym miejscu.
  2. Wpisz tekst ‚test’
  3. Kliknij Enter

Scenariusze będą przechowywane na dysku. Użytkownik będzie mógł je uruchamiać ręcznie w dowolnym czasie lub zdefiniować procedurę automatycznego uruchamiania (np. przed wyłączeniem komputera lub o konkretnej godzinie). Jestem przekonany, że praca nad tym projektem pozwoli mi podszlifować moje umiejętności programistyczne oraz dostarczy mi dużo frajdy i satysfakcji.

Aplikacja desktopowa jest rozwijana w oparciu o WPF (Windows Presentation Foundation). Na pewno zostanie wykorzystana jakaś baza danych, ale jeszcze nie zdecydowałem się na żadną konkretną. Wybór odpowiedniej bazy danych na pewno będzie jednym z tematów przyszłych postów.

Wrzuciłem już pierwszy commit. W tej chwili aplikacja nasłuchuje na kliknięcia myszką i wypisuje w konsoli szczegóły dotyczące zarejestrowanego zgłoszenia. Nie jest to może jeszcze super efekt, ale od czegoś trzeba zacząć.

winbot - inicjalny stan

Swoją drogą nasłuchiwanie globalnych zdarzeń w .NET związanych z myszką lub klawiaturą nie jest trywialną sprawą. Po krótkiej analizie zdecydowałem się na użycie gotowej biblioteki MouseKeyHook. Uważam, że jest to ciekawy temat, który warto by bardziej zgłębić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Pola wymagane zostały oznaczone *